Seasonal Sections

Restaurant Guide

Home & Garden

Vintage

Weddings


  • ACGOW November exhibit 11 a.m. - 7 p.m. Westerly
  • Annual Community Thanksgiving Dinner Noon - 2 p.m. Westerly
  • Storywalk in Wilcox Park 7 a.m. - 9 p.m. Westerly

  • ... Click for all of today's events

  • Lobdell honors dad in regatta

    Legacy, whose crew included a bright-eyed 7-year-old adept at spotting faraway marks, was the big winner last weekend in Stonington Harbor Yacht Club’s (SHYC) Red Lobdell Memorial Regatta.

    Skipper Spike Lobdell cheerfully praised Carly Solomon of Noank for being the only one aboard his Hinckley Sou’wester 42 “who could see the windward mark” off Ram Island from a distance.

    Lobdell, from Stonington, established the regatta in memory of his dad and first won it last August after 10 years of trying. Also aboard Legacy were Carly’s father, Moise Solomon, and Dave Nickerson of Noank and Tim Desmond of Stonington.

    Rob Burt’s Baltic 52, Callisto, placed second in Legacy’s four-boat Cruising class. William St. John drove his Ranger 26, Irish Lady, to third. James Scalise’s Baltic 38, Santarella, withdrew from the race due to a broken rig.

    Dennis and Mlada Neumann of Stonington sailed Milagro, their trimaran, to first place in a three-boat Multihull division, also capturing a memorial trophy. Tim Dunne of Stonington crewed on the 31-foot Ian Farrier-designed F9A/R.

    “I believe they were doing something on the north side of 20 knots when they came through” on the racecourse, Bob Austin-LaFrance commented at a post-race awards party Aug. 10 at SHYC. He and Gene Fiese shared Principal Race Officer duties for the event which was co-chaired by Martin Lyons and Ed Dear.

    Second in multihulls was Casey Mulligan, an economics professor at the University of Chicago, who sailed his Reynolds 33 catamaran, Supply & Demand, over from Orient Point, N.Y., raced single-handed, then sailed back to Long Island.

    SHYC member Steve Larcen of Niantic, Conn., placed third aboard Mooncusser, his F27 trimaran.

    In the two-boat Spinnaker class, Laura Grondin of Groton Long Point, drove her Melges 32, Black Ice, to first; followed by Pflash, a J-105 owned by New England Science & Sailing (NESS) of Stonington.

    Pflash’s enthusiastic crew included 10- to 14-year-old NESS participants Sydney and Brendan Clays of Westerly, Jack Ryan and Liam Bornstein of Stonington, and Sierra LaBonte of North Stonington as well as NESS coach Dan Nickerson of Noank. Mike LaChance of Mystic skippered.

    Racing took place in a 12- to 15-knot WSW breeze on Fishers Island Sound, between Ram Island and Napatree Point.

    Results in other classes follow:

    J-24s (three boats): Solvej Freitas and Jessica Wood, Stonington, and Matt Paige, Mystic, Fast Forward, first; George Bernhard, Pawcatuck, and Peter Hagen, Salem, Conn., Blue Max, second; Paul O’Neill, Pawcatuck, Cabochon, third.

    Highlanders (six boats): Jeff Curtin, Westerly, Mike Lanphere and Dick Steadman, Pawcatuck, Al, first; Chris Hansen, Charlestown, Skye, second; Mark Steinmetz, Pawcatuck, Git Er Dun, third.

    Ideal 18s (six boats): Tucker Bragdon, Stonington, and 11-year-olds Danshi Antinoph, Yorktown, Pa., and Erica Liston, Stonington, first; Chris and Kathy Sinnett, Ledyard, Conn., second; David and Dwight Greenhouse, Stonington, third.

    Ideal Women

    A nine-member team from SHYC’s women’s social sailing program was the winner Aug. 8 of a second annual SHYC-Essex Ladies Challenge Regatta, comprised of five races on Stonington Harbor.

    Sailed on SHYC’s six Ideal 18 keelboats, the event saw SHYC score 45 points to the Essex, Conn., team’s 60. Essex, which won in 2012, will host next summer’s regatta on its Connecticut River home waters.

    A race committee headed by Sandy Bragdon kept on top of a westward-shifting 7- to 9-knot southerly breeze, which necessitated moving marks several times.

    SHYC team sailors were Kathy Sinnett of Ledyard, Conn., and Stonington sailors Mlada Bukovansky, Jeani O’Neill, Amy van der Velde, Tori Gimple, Bridget Jaeger, Denise Collins, Cindy Oksanen and Allegra Griffiths.

    Top individual skipper finishers were Mari Dow of Essex, first; Sinnett, second; and van der Velde, third.

    Assisting Bragdon on race committee were Obby Tapley, Mary Lawrence Bickford (Essex), Joanna Frank, Mona Spilo, Anne Wynne and Tucker Bragdon and well as Chris Sinnett and Chris Erichetti on a mark boat.

    Winners were recognized at an awards banquet at SHYC.

    SHYC racing

    In one-design SHYC racing last Sunday, PRO Sandy Bragdon and her committee ran four races off Stonington for four J-24s and three Masons Island Yacht Club Shields. Results follow:

    J-24s: Walter Johnsen, Jr., Stonington, Crush, first in a tiebreaker with Freitas, Fast Forward; O’Neill, Cabochon, third.

    Shields: Jim Gibbs, Mystic, Rip, first; Chris Wick, Mystic, Rebel, second; Al Burnett, Mystic, Sophie, third.

    Watch Hill 15s

    It was a perfectly glorious night for racing Wednesday evening in a northwest breeze of up to 15 knots, with higher gusts, on Little Narragansett Bay.

    Bruce Avery and his three-man crew on Bahama Gal led nine other Watch Hill 15s to finish first. Boats went five times around a windward-leeward course set by race co-chairpersons John and Almedia Livingston.

    Scott Schneider of Watch Hill fought his way up to second aboard Hi Toots, noting afterward that Bahama Gal was so far ahead that “we weren’t even in the harbor” when Avery took the gun in front of the clubhouse.

    Goose placed third, with Kearsley Lloyd of Shelter Harbor at the helm for Bob Audette of West Thompson, Conn., displacing a well-sailed Cactus Pie, Dee Dee and Jim Buffum’s boat, which finished fourth.

    Eleven boats had two races Aug. 10.

    First race: Avery, Bahama Gal, first; George Nicholas, Pawcatuck, Rainbow, second; Audette, Goose, third.

    Second race: Bill Lester, Weekapaug, Tsana, first; Dwight Ellis, Westerly, Empyrean, second; Avery, Bahama Gal, third.

    Stonington dinghies

    A delightful 11- to 14-knot northwesterly breeze propelled 42 boats twice around Stonington Harbor Wednesday evening in Stonington Dinghy Club racing. Results follow.

    Big boats (three boats): Jay Spalding and Irene Gonin, Pawcatuck, and James Robinson, Groton, Highlander, first; Rick Turner and family, Stonington, Highlander, second; Mlada and Dennis Neumann, Stonington, Javelin, third.

    Medium boats (seven boats): Lisa Spalding and Lindsay Gimple, Pawcatuck, 420, first; Jacob and Chris Freeman, Stonington, 420, second; Bob Scala and Barbara Corbeil, Stonington, JY14, third.

    Little boats (10 boats): Susan Lexa-Senning, Stonington, Cape Dory 10, first; Tom Grundek, Stonington, Sunfish, second; Phil Behney, Pawcatuck, Sunfish, third.

    JY15s (six boats): Chris and Kathy Sinnett, Ledyard, Conn., first; Ken and Eric Fast, Stonington, second; John Demlein and Sue Fornara, Mystic, third.

    Optimists (five boats): Griffin Christian, Stonington, first; Iain Jaeger, Stonington, second; Evan Spalding, Pawcatuck, third.

    Ideal 18s (seven boats): Danshi Antinoph, Caelan Desmond and Tucker Bragdon, Stonington, first; Cindy Oksanen and Ted Liston, Stonington, second; Ed Dear, Stonington, and Neil Van Rees, Mystic, third.

    Lasers (four boats): Todd Williams, Stonington, first; Jim Fayal, Stonington, second; Rick Dugan, Pawcatuck, third.

    The club’s racing season wraps up Wednesday, followed by an awards dinner at the Wadawanuck Club.

    Mudhead results

    Out on Fishers Island Sound, the wind blew from the north and west at 12 to 20 knots, providing a terrific Wednesday evening of racing for the Mystic River Mudhead Sailing Association’s Donzo Series.

    Results, by class, follow:

    Class One (11 boats): Rich Magner, Glastonbury, Conn., SeTherin, Catalina 22, first; Andreas Fesenmeyer, Ashford, Conn., Cosmic Debris, Kiwi 22, second; Geordie Loveday and Sara Porter, Fishers Island, N.Y., Jolly Mon, C&C Redwing, 30, third.

    Class Two (eight boats): Jay Greenfield, Noank, Stealth, Evelyn 26, first; Jonathan Wenderoth, Mystic, Dragin’ Z Balz, J-24, second; Bill Mortensen, Pawcatuck, Wunder Dog, J-24, third.

    Class Three (eight boats): Carl and Val Fast, Noank, Looney Tunes, Santana 30-30, first; Bill Loweth, Noank, and David Strang, NYC, Brer Rabbit III, C&C 33, second; Jon Bawabe, Columbia, Conn., 2nd Chance, C&C 35 MK III, third.

    Class Four (seven boats): Peter and Meg Bergendahl, Eclipse, first; Woody and Ann Bergendahl, Ripcord, second; Chris and Vicki Field, Leda, third. All from Noank; all Melges 24s.

    Class Five (six boats): Bob Rodgers, Stonington, Ringle, Strahlman 46, first; Jack Rodgers, Groton Long Point, Don Quixote, J-120, second; Toby Halsey, Mystic, Patriot, Baltic 39, third.

    Class Six (five boats): Hugh McLean, South Windsor, Conn., Shearwater, J-109, first; Laura Grondin, Groton Long Point, Black Ice, Melges 32, second; Bill and Suzie Canning, Mystic, Wild Horses, Melges 32, third.

    Helen Jankoski lives in Pawcatuck and may be reached at 860-599-3014 or helenspenguin@comcast.net.



    Back to LatestNews || Back To Top

    Latest Comments