YMCA swimming: Dolphins close regular season with a victory

YMCA swimming: Dolphins close regular season with a victory

The Westerly Sun

WESTERLY — The Ocean Community YMCA swim team closed the season with a win against Old Colony, 468-120, on Feb. 17.

Girls winning two individual races for the Dolphins were Hope Sowle, Emily Tieu, Kendra Gever, Mala Tripathi, Laura Gilfert, Tess Vickerman, Delaney Reck, Erin vonHousen, Anna Orphanides, Dahlyla Belanger and Abigail Champlin.

Boys winning two individual races were Mike Urgo, Luke Donato, Jesse Brunelle, Henry Kenyon, Benjamin Wu and Benjamin Labonte.

GIRLS

15 & Over

200 medley relay: 1. Amelia Ram, Kendra Gever, Hope Sowle, Emily Tieu, 2:13.11 7.

200  freestyle: 1. Christina Vangel, 3:21.50.

200 IM: 1. Sowle, 2:24.58. 2. Ram, 2:40.41.

50  freestyle: 1. Emily Tieu, 32.25.

100 butterfly: 1. Gever, 1:19.75.

100  freestyle: 1 Tieu, 1:12.36. 2 Vangel, 1:32.84.

100 backstroke: 1. Sowle, 1:04.10. 2. Ram, 1:15.14.

100 breaststroke: 1. Gever, 1:24.13.

13-14

200 medley relay: 1.Riley Sweet, Laura Gilfert, Emma Turano, Anne Drago, 2:20.16.

200  freestyle: 1. Mala Tripathi, 2:17.87. 3. Anne Drago, 2:34.07.

200 IM: 1. Sweet, 2:40.12.

50  freestyle: 1 Gilfert, 28.82.

100  freestyle: 1. Tripathi, 1:03.18.

500  freestyle: 1. Anne Drago, 6:53.25.

100 breaststroke: 1. Gilfert, 1:23.09. 2. Riley Sweet, 1:23.78.

11-12

200 medley relay: 1. Erin vonHousen, Kelsea Anderson, Delaney Reck, Maggie Taplin, 2:13.34. 2. Meredith Wanta, Alanna Healy, Sara Boudreaux, Taylor Lambert, 2:51.77.

200  freestyle: 1. Tess Vickerman, 2:20.82. 2. Anderson, 2:21.62.

200 IM: 1. Reck, 2:36.20. 2. Megan Marcille, 2:36.50. 3. Emma Spathakis, 2:43.55.

50  freestyle: 1. vonHousen, 29.57. 2. Rachael Marseglia, 30.39.

50 butterfly: 2. Marcille, 32.61. 3. Marseglia, 34.04.

100  freestyle: 1. Reck 1:01.07. 2. Taplin, 1:04.35.

50 backstroke: 1. Vickerman, 34.29. 2. Taplin, 34.85. 3. Marcille, 35.74.

50 breaststroke: 1. vonHousen, 37.66. 2. Anderson, 37.94.

200  freestyle relay: 1. Vickerman, Marseglia, London Armitage, Marcille, 1:57.31. 2. Livi Pasquin, Wendy Flanagan,

Brie Macaruso, Spathakis 2:10.91.

9-10

200 medley relay: 1. Kaitlyn Kumpf, Audrey Bonin, Anna Orphanides, Abbey Donato, 2:26.09. 2. Pema Kennedy, Isabella Brown, Nadia Ratib-Eixarch, Maddie Wilkinson, 3:07.65.

100 IM: 1. Orphanides, 1:18.17. 2. Bonin, 1:23.46.

50  freestyle: 2. Nora Niedbala, 34.81. 3. Amelia Alves, 38.33.

50 butterfly: 2. Donato, 38.26. 3 Kumpf, 39.23.

100  freestyle: 1. Orphanides, 1:06.47. 2. Donato, 1:13.06.

200  freestyle relay: 1. Stella-Jean LaRue, Ella Alves, Casey Macera, Julia Washor, 3:16.09

50 backstroke: 2. Kumpf, 37.27. 3 Niedbala, 40.65.

50 breaststroke: 1. Bonin, 44.36. 2. Orphanides, 45.33. 3. Penelope Nicolas, 49.53.

8 & under

100 medley relay: 1. Kelsey Bonin, Dahlyla Belanger, Abigail Champlin, Alexia McCabe, 1:23.01.

100 IM: 1. Belanger, 1:41.05. 2. McCabe, 1:42.12.

25  freestyle: 1 Bonin, 17.45. 2. Olivia O’Neil 18.15. 3. Ana Pearce, 19.79.

25 butterfly: 1. Champlin, 20.45. 2. Lila Kennedy, 27.20.

50  freestyle: 1. McCabe, 42.13. 2. Pearce, 46.55. 3. Brynn Lamb, 52.35.

100  freestyle relay: 1. Pearce, Gemma Ratib-Eixarch, Marigold Conley, O’Neil, 1:28.83. 2. Lamb, Camelia Hedde, Maggie Milano, Jillian Brunelle, 1:50.42.

25 backstroke: 1. Champlin,19.43. 2 Bonin, 21.81. 3. O’Neil, 23.39

25 breaststroke: 1 Belanger, 22.59. 2. Conley, 26.33.

BOYS

13-14

200  freestyle: 1. C.J. Sheldon, 1:50.42.

200 IM: 1. Brayden Champlin, 2:42.06.

50  freestyle: 1. Mike Urgo, 23.98.

100 butterfly: 1. Urgo, 58.82. 2. Nick Comito, 1:16.25. 3. Champlin,1:19.11.

100  freestyle: 3. Greg Hopkins, 1:13.21.

500  freestyle: 1. Comito, 6:37.81.

200  freestyle relay: 1. Urgo, Nick Comito, Champlin, Hopkins,1:52.06.

11-12

200 medley relay: 1. Evan Medenciy, Joseph Brown, Jack Kenyon, Jesse Hopkins, 2:38.46.

200  freestyle: 1. Luke Donato, 2:21.27.

200 IM: 1. Kenyon, 3:00.24.

50  freestyle: 1. Jesse Brunelle, 27.48. 2. Ben Leal, 30.59.

100  freestyle: 1 Brunelle, 1:01.36. 2. Leal, 1:09.31. 3. Kenyon, 1:13.58

50 backstroke: 1. Donato, 35.43. 2. Medenciy, 38.37.

50 breaststroke: 3. Brown, 43.13.

200  freestyle relay: 1. Donato, Leal, Ethan Sweet, Jesse Brunelle, 1:58.99.

9-10

200 medley relay: 1. Colby Champlin, Brady Casady, Henry Kenyon, Benjamin Wu, 2:48.01.

100 IM: 2. Henry Kenyon, 1:31.14. 3. Champlin, 1:32.06.

50  freestyle: 2. Wu, 35.66. 3. Ian Morissette, 38.34.

50 butterfly: 2. Henry Kenyon, 44.57. 3. Nicholas Propatier, 53.81.

100  freestyle: 1 Wu, 1:21.17. 3. Brody Kenyon, 1:24.70.

200  freestyle relay: 1. Reese Phelan, Morissette, Tyler Mileski, Brody Kenyon, 2:41.45.

50 backstroke: 3 Phelan, 46.90.

50 breaststroke: 1 Casady, 49.05. 2. Champlin, 49.06.

8 & under

100 medley relay: 1. Haidan DiPaola, O W Nicholas, Benjamin Labonte, Evan Morissette, 1:40.80.

100 IM: 1. Morissette 2:07.74.

25  freestyle: 1. Nicholas, 20.09. 2. Kevin Saglio, 25.19. 3. Will Priest, 27.48.

25 butterfly: 1. Labonte 24.05. 2. Morissette, 28.49.

50  freestyle: 1. Labonte, 42.60. 2. Kevin Saglio,1:01.32.

25 backstroke: 1 DiPaola, 29.26. 2 Priest, 30.57. 3. Finley Hedde, 36.98.

100  freestyle relay: 1. Saglio, Sam Conley Hedde, Priest, 2:07.32.

25 breaststroke: 1. Nicholas, 27.48.


Advertisement

Latest Videos

X