Youth swimming: Sheldon sets more records for YMCA Dolphins

Youth swimming: Sheldon sets more records for YMCA Dolphins

The Westerly Sun

WESTERLY — C.J. Sheldon continued his assault at the record book for the Ocean Community YMCA Dolphins swim team Saturday during a meet with the Cranston YMCA and the Mystic Hammerheads.

Sheldon, who swims in the 13-14 age division, established a record in the 200 individual medley and swam a leg on the record-breaking 200 medley relay with A.J. Murko, Madigan Hiltz and Mike Urgo.

Sheldon also owns age-group records for the 50, 100, 200 and 500 freestyle and the 100 backstroke.

His time in the 500 freestyle (4:52.45) broke a record set by Louis Gencarelli of 5:21.35 in 1986. Sheldon’s time in the 200 free (1:49.83) was faster than the mark by Billy Walsh (1:56.34) in 1989. Sheldon’s times in both events were also faster than the current records for the 15-and-over age group.

Sheldon is a freshman at Bishop Hendricken where he competes for the Hawks swim team. Hendricken has won the state title 27 times in the last 28 years.

Ocean Community defeated Mystic, 475-139, and Cranston, 520-91.

Boys winning two events in the meet were Rhys Johnstone and North Infante (15 and over), Murko and Sheldon (13-14), and Luke Donato and Jesse Brunelle (11-12).

Girls winning two events were Hope Sowle and Kendra Gever (15 and older), Jenna Burke, Jessica Burke and Melanie Gomes (13-14), Delaney Reck and Kelsea Anderson (11-12), Anna Orphanides (9-10) and Dahlyla Belanger and Abigail Champlin (8 and under).

GIRLS

15 & Over

200 medley relay: 1. Amelia Ram, Kendra Gever, Hope Sowle, Jordan Allen 2:12.90.

200 IM: 1. Sowle, 2:34.60. 2. Allen, 2:51.35.
50 free: 1. Ram, 29.65. 2. Emily Tieu, 30.85. 3. Christina Vangel, 39.73.
100 free: 1. Gever, 1:05.43. 2. Vangel,1:34.7.
100 back: 1. Sowle. 1:08.60. 2. Ram, 1:17.84. 3. Tieu,1:20.85.
500 free: 1. Allen, 6:46.62.

100 breast: 1. Gever, 1:25.65.

13-14

200 medley relay: 1. Jenna Burke, Melanie Gomes, Jessica Burke, Riley Sweet, 2:02.88.

200 free: 1. Jessica Burke, 2:12.31. 2 Emma Turano, 2:32.55. 3. Anne Drago, 2:38.11.

200 IM: 1. Sweet, 2:43.46. 2. LivyWaranis, 2:46.13.

50 free: 1. Gomes, 27.62. 2. Laura Gilfert, 29.07. 3. MalaTripathi, 29.77.

100 fly: 1. Jessica Burke, 1:07.71.

100 free: 1. Jenna Burke, 1:00.99. 2. Waranis, 1:04.73. 3. Drago, 1:14.22.

500 free: 1. Tripathi, 6:10.71. 2. Turano, 7:02.31.

100 back: 1. Jenna Burke, 1:09.66. 3. Matea Murphy, 1:48.82.

100 breast: 1. Gomes, 1:19.48. 2. Gilfert, 1:23.98. 3. Sweet, 1:25.52.

200 free relay: 1. Gilfert, Waranis, Turano, Tripathi 1:58.71. 2. Meg Eddy-Joost, Drago, Murphy, Alex Martinez-Garcia, 2:21.54.

11-12

200 medley relay: 1. Tess Vickerman, Kelsea Anderson, Emma Spathakis, Rachael Marseglia, 2:19.56; 3. Veronica Kushner, Alanna Healy, Brie Macaruso, LiviPasquin, 2:35.87.

200 free: 1. Erin vonHousen, 2:21.70.

200 IM: 1. Megan Marcille, 2:42.67. 3. Maggie Taplin, 2:52.46.

50 free: 2. Vickerman, 31.18. 3. Spathakis, 31.26.

50 fly: 1. Delaney Reck 32.35. 2. Marcille, 33.90. 3. vonHousen, 34.04.

100 free: 1. Anderson, 1:07.98. 2. Spathakis 1:08.19. 3 Anna Milne, 1:10.41.

50 breast: 1. Anderson, 39.76. 3. Healy, 43.66.

200 free relay: 1. Reck, vonHousen, Marcille, Taplin, 2:01.11. 2. Meredith Wanta, Gabriella Souder, Taylor Lambert, Wendy Flanagan, 2:31.71.

50 back: 1. Reck, 34.36. 2. Taplin, 34.69. 3. Vickerman, 36.59.

9-10

200 medley relay: 1. Makenzie Gabriele, Audrey Bonin, Kaitlyn Kumpf, Nora Niedbala, 2:40.29. 2. Pema Kennedy, Penelope Nicolas, Nadia Ratib-Eixarch, Samantha Palmer, 2:54.13. 3. Cecilia Brown, Isabella Brown, Amelia Alves, Casey Macera, 3:22.77.

100 IM: 1. Abby Urgo, 1:22.61. 3. Bonin, 1:27.01.

50 free: 1. Addison Fulling, 31.97. 2. Urgo, 32.27.

50 fly: 1. Anna Orphanides, 31.53. 2. Abbey Donato, 40.20. 3. Kaitlyn Kumpf, 42.09.

100 free: 1. Orphanides, 1:04.91. 3. Bonin, 1:20.54.

200 free relay: 1. Urgo, Fulling, Abbey Donato, Orphanides, 2:09.38. 2. Ari Galez-Bivins, Ella Alves, Felicity Kushner, Valerie Conley, 2:50.80.

200 free relay: 1. Elin Wright, Stella-Jean LaRue, Julia Washor, Maddie Wilkinson, 3:30.96.

50 back: 1. Kumpf, 39.73. 3. Gabriele, 42.18.

8 & Under

100 medley relay: 1. Abigail Champlin, Dahlyla Belanger, Kelsey Bonin, Alexia McCabe. 1:25.45.

100 IM: 1. Bonin, 1:38.06.

25 free: 1. Belanger, 18.11. 2. Bonin, 18.27. 3. Olivia O’Neil, 19.70.

25 fly: 1. Champlin, 20.01. 2. McCabe, 26.97. 3. Lila Kennedy, 30.17.

50 free: 1. McCabe, 42.75. 2. Audrey Schrage, 44.78.

100 free relay: 1. Gemma Ratib-Eixarch, Ana Pearce, Kennedy, O’Neil, 8 1:31.80. 2. Brynn Lamb, Marigold Conley, Gabriella Donnarummo, Bella Lamb, 1:38.72. 3. Maggie Milano, Anne Kushner, Cassiopeia Nicolas, Jillian Brunelle, 2:08.11.

25 breast: 1. Belanger, 23.85. 3. Conley, 29.35.

25 back: 1. Champlin 19.61.

BOYS

15 & Over

200 medley relay: 1. Quinn Urbonas, Keegan Reck, North Infante, Rhys Johnstone, 2:00.91.

200 free: 1. Matthew Robinson, 2:03.71. 2. Reck, 2:10.23. 3. Trevor Hultgren, 2:15.06.

50 free: 1. Rhys Johnstone, 23.29. 2. Robinson, 25.34.

100 fly: 1. Reck, 1:05.88.

100 free: 1. Johnstone, 51.68. 2. Matt Palmer, 1:12.74.

500 free: 1. Infante, 5:44.69. 2. Hultgren, 6:10.13.

100 breast: 1. Infante, 1:21.80.

100 back: 1. Urbonas, 1:18.62.

13-14

200 medley relay: 1. A.J. Murko, Madigan Hiltz, Mike Urgo, C.J. Sheldon, 1:54.16.

200 free: 1. Murko 2:00.13. 2. Hiltz, 2:11.20.

200 IM: 1. Sheldon, 2:07.73.

50 free: 1. Urgo, 24.57.

500 free: 1. Hiltz, 5:50.11.

100 fly: 1. Urgo, 1:03.51.

100 free: 2. Liam Warren,1:04.90. 3. Julian Mileski, 1:05.82.

100 back: 1. Murko 1:00.10.

100 breast: 1. Sheldon, 1:10.53.

11-12

200 medley relay: 1. Evan Medenciy, Joseph Brown, Jack Kenyon, Ethan Sweet, 2:31.43.

200 free: 1. Luke Donato, 2:22.06.

50 free: 1. Jesse Brunelle 27.92. 3. Ben Leal 31.63.

50 fly: 1. Kenyon, 39.57.

100 free: 1. Brunelle, 1:03.61.

50 back: 1. Donato, 34.70. 2. Medenciy, 37.83. 3. Alex Gonzalez, 38.72.

50 breast: 3. Brown, 43.82.

200 free relay: 1. Donato, Ryder Casady, Leal, Brunelle, 2:01.88.

9-10

200 medley relay: 1. Colby Champlin, Brady Casady, Henry Kenyon, Benjamin Wu, 2:50.70.

100 IM: 3. Champlin, 1:29.67.

50 free: 2. Russ Stewart, 35.50.

50 fly: 1. Kenyon, 42.83. 3. Nicholas Propatier, 59.04.

100 free: 1. Stewart, 1:21.21. 2. Henry Kenyon,1:22.29. 3. Wu, 1:28.67.

200 free relay: 1. Reese Phelan, Ian Morissette, Brody Kenyon, Stewart, 2:40.32.

50 back: 2. Casady, 46.26. 3. Kenyon, 50.70.

50 breast: 1. Casady, 49.87.

8 & Under

100 medley relay: 1. Benjamin Labonte, O. W. Nicholas, Thaddeus Yates, Evan Morissette, 1:41.95.

25 free: 2. Labonte, 18.44. 3. Yates 18.54.

100 free relay: 1. Will Priest, Kevin Saglio, Jack Kushner, Benjamin Yates, 1:50.80.

25 back: 2. Labonte, 23.42.

25 breast: 3. O. W. Nicholas 31.95.

Keith Kimberlin


Advertisement

Latest Videos

X